ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPuls Energi
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa pozyskała 15 mln zł unijnej dotacji
07.03.2018r. 09:23

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, unijne fundusze, które pozyskał operator systemu dystrybucyjnego Energa-Operator, pozwolą zrealizować dwa projekty - rozbudowę stacji elektroenergetycznej GPZ w Kątach Rybackich oraz w regionie Ostrowie Północ. Wartość obu inwestycji to ponad 20 milionów złotych.
Energa-Operator informuje, że dofinansowane projekty zakładają budowę i przebudowę sieci wysokiego napięcia, wymianę transformatorów oraz przebudowę stacji elektroenergetycznych w celu likwidacji "wąskich gardeł" oraz przy wykorzystaniu funkcjonalności sieci inteligentnej.

- W celu zapewnienia ciągłości dostaw oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, w ramach programu wspierane są inwestycje w tzw. inteligentną infrastrukturę w sektorze elektroenergetycznym wskazane w Liście Projektów Strategicznych (Project Pipeline) i uwzględnione w Wykazie Projektów Zidentyfikowanych publikowanych przez Ministerstwo Energii - komentuje wiceprezes Energa-Operator SA, Marek Kasicki.

Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ Kąty Rybackie ma kosztować 7,3 mln zł, a przyznane dofinansowanie sięga 5,2 mln zł. Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla ok. 7,5 tys. odbiorców zlokalizowanych na terenie Mierzei Wiślanej.

Spółka podaje, że konieczność jego realizacji wynika z braku możliwości zachowania najlepszych parametrów energii elektrycznej dla odbiorców zlokalizowanych w tym obszarze w przypadku awarii jedynego transformatora, a także z rosnącego - szczególnie w okresie letnim - zapotrzebowania na energię elektryczną w miejscowościach pasa nadmorskiego w związku z rozwojem bazy turystycznej w tym rejonie.

Drugi projekt "Rozbudowa stacji elektroenergetycznej GPZ Ostrów Północ" ma wartość projektu ponad 13 mln zł, a dofinansowanie wynosi 9,5 mln zł.
Cel to zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla prawie 20 tysięcy odbiorców zlokalizowanych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.

Konieczność realizacji tego projektu ma wynikać głównie ze znacznego wyeksploatowania części urządzeń stacji - w szczególności urządzeń rozdzielni 110 kV i 15 kV wybudowanych w 1978 r. - które może doprowadzić do awarii i w konsekwencji wstrzymania dostaw energii elektrycznej.

- Oba projekty umożliwią zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla odbiorców oraz poprawę efektywności działania systemu. Ich celem jest również ograniczenie możliwości wystąpienia awarii urządzeń w stacjach elektroenergetycznych co przełoży się na skrócenie czasu występowania ewentualnych przerw w zasilaniu - komentuje Piotr Dorawa, prezes Energa-Operator SA.

Realizacja obu inwestycji rozpocznie się już w tym miesiącu i potrwa do kwietnia 2019 roku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE