ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPuls Energi
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Elektrociepłownia Kalisz skutecznie walczy ze smogiem
06.04.2018r. 12:49

Smog to niebezpieczne zjawisko, wynikające z zanieczyszczenia powietrza wieloma szkodliwymi substancjami. Grupa Energa od lat inwestuje w ograniczanie ich emisji ze swoich obiektów. Niedawne badania w Kaliszu wykazały, że te starania przynoszą efekty.
Energetyka zawodowa wciąż jeszcze posądzana bywa o główną odpowiedzialność w powstawaniu szkodliwego smogu. Badania niezależnych instytucji eksperckich jednoznacznie wskazują jednak, że są one najmniej znaczącym źródłem problemu. Przykładem może być niedawna analiza emisji z kominów Elektrociepłowni Kalisz, zarządzanej przez spółkę Energa Kogeneracja.

Benzo-a-piren jest najbardziej szkodliwą składową smogu. Przeprowadzone w listopadzie ubiegłego roku badania wykazały, że kaliska elektrociepłownia emituje do atmosfery tak śladowe ilości tego związku, że jego zawartość w pobranych próbkach określono poniżej dolnej granicy oznaczalności. Są to odczyty poniżej poziomu, który dawałby pewność, że emisja benzo-a-pirenu w ogóle ma miejsce, a wskazania obecności substancji nie są statystycznym błędem. To z resztą nie pierwsze tak dobre wyniki, które osiągnęła Elektrociepłownia Kalisz. Wspólnie z siostrzaną Elektrociepłownią Elbląg już w ekspertyzach z 2016 roku wykazywała znikomą emisję związku do atmosfery.

- Benzo-a-piren powstaje w momencie, w którym paliwa stałe, np. drewno czy węgiel, nie są w pełni spalane. Ma to miejsce przy niskich temperaturach, w kotłach o niskiej sprawności. W warunkach polskich chodzi najczęściej o przydomowe kotłownie i piece. W porównaniu z nimi kotły naszych elektrociepłowni są wydajne i spalają paliwo w tak wysokich temperaturach, że proces jest pełny, a liczba szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery zredukowana do minimum - tłumaczy Krzysztof Żochowski, prezes zarządu Energi Kogeneracji.

Nowoczesne technologie stosowane w energetyce i ciepłownictwie zawodowym już od dawna wykorzystywane są do redukcji skutków negatywnych środowiskowo. Według badań i analiz ekspertów, elektrownie i ciepłownie odpowiadają łącznie jedynie za ok. 2 proc. wszystkich zanieczyszczeń, jakie emitowane są do atmosfery w Polsce. Ruch samochodowy - inny popularny podejrzany, jeśli chodzi o smog - również generuje jedynie ok. 5 do 10 proc. zanieczyszczeń. Głównymi sprawcami tzw. niskiej emisji, a tym samym smogu są, niestety, przydomowe piece - mało wydajne, opalane paliwem o niskiej jakości, np. zawilgoconym węglem albo zwykłymi śmieciami.

- Energa od dawna prowadzi działania dziś określane jako antysmogowe. Inwestujemy w zaawansowane technologie produkcji energii elektrycznej i ciepła, aby zostawiała ona jak najmniejszy ślad na otaczającej nas przyrodzie. Wyniki elektrociepłowni w Kaliszu już po raz drugi potwierdzają, że to słuszny kierunek. Nowoczesne sieci ciepłownicze stanowią odpowiedzialną alternatywę dla przydomowych kotłowni i starych pieców, popularnych m.in. na starówkach wielu polskich miast. Warto jednak podkreślić, że każdy nasz klient może walczyć ze smogiem również samodzielnie. Aby Polacy wiedzieli, w jaki sposób to robić, i mieli odpowiednie narzędzia, rozpoczęliśmy realizację kompleksowego programu "Oddycham z energią", pierwszego takiego przedsięwzięcia w kraju - podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Rozwój technologii wytwarzania ciepła i sieci ciepłowniczych to nie jedyne działania, jakie Energa realizuje w celu zwalczania smogu. Regularnej modernizacji poddawane są jednostki wytwórcze grupy, w których instaluje się systemy redukujące wydalanie szkodliwych substancji - nie tylko benzo-a-pirenu, ale też m.in. tlenków azotu czy siarki oraz dwutlenku węgla. Wśród polskich grup energetycznych Energa posiada też największy udział odnawialnych źródeł energii - zarządza 46 elektrowniami wodnymi, pięcioma farmami wiatrowymi i dwiema fotowoltaicznymi. Niedawno wprowadziła ofertę na zakup i montaż nowoczesnych pieców akumulacyjnych i pomp ciepła. Proponuje też tańsze w nocy taryfy wielostrefowe. Energa rozwija również ofertę elektromobilną, oferując m.in. usługę w pełni elektrycznego carsharingu czy instalacji stacji ładowania e-samochodów.
Energa

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryz 06.04.2018r. 21:40
Jeśli podłączyliście choć jednego indywidualnego willowca do sieci, do możecie się chwalić. A tak, to zwykły materiał... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE