ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPuls Energi
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Energa Operator liderem w zwiększaniu elastyczności sieci z mikroinstalacjami OZE
13.02.2020r. 13:22

Przedstawiciele Energi, a także innych europejskich firm i instytucji z branży energetycznej spotkali się w Lizbonie, aby zainicjować wspólny projekt. To EUniversal, którego celem jest wypracowanie nowatorskich rozwiązań zwiększających elastyczność sieci dystrybucyjnych. Zagadnienie to jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej liczby OZE, w tym mikroinstalacji.
Wyzwania wiążące się z transformacją energetyczną są, mimo lokalnych uwarunkowań, wspólne w skali Europy. Najważniejszym zadaniem jest przystosowanie infrastruktury do modelu wytwarzania energii w wielu rozproszonych źródłach.

Zaplanowany na czas 42 miesięcy projekt uzyskał już dofinansowanie Komisji Europejskiej w kwocie 8 mln euro. Pieniądze pochodzą z największego unijnego programu w zakresie badań i innowacji Horizon 2020. W ramach projektu EUniversal w Polsce, Niemczech oraz Portugalii powstaną obszary demonstracyjne, na których przetestowane zostaną nowe technologie. Lokalizacje wybrane zostaną ze szczególnym uwzględnieniem występowania na danym terenie znacznej ilości mikroźródeł.

Liderem polskiego obszaru jest Energa Operator, która we współpracy z Gdańskim Oddziałem Instytutu Energetyki, przedsiębiorstwem Mikronika i norweską firmą NODES, ma za zadanie stworzenie nowoczesnych narzędzi. Mają ułatwić one wcześniejsze przewidywanie zapotrzebowania oraz poziomu energii, jaka dostarczana jest do sieci, przy jednoczesnej integracji różnych rodzajów źródeł odnawialnych. Kolejnym zagadnieniem jest opracowanie nowych rozwiązań wspierających prace sieci niskich napięć w obszarach z dużą ilością mikroinstalacji, a także stacji ładowania samochodów elektrycznych (EV).

Kluczowym i jednocześnie wspólnym dla wszystkich trzech obszarów celem, jest wypracowanie interfejsu wymiany danych z rynkiem energii. Koncepcja - Universal Market Enabling Interface (UMEI) zakłada wykorzystanie mechanizmów rynkowych do aktywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym.

Spotkanie w ramach EUniversal odbyło się w dniach 10-11 lutego. Poza ekspertem z Energi Operatora udział wzięli w nim również przedstawiciele Komisji Europejskiej, menadżerowie takich europejskich firm, jak: EDP Distribuicao, Innogy, Tractebel, a także przedstawiciele stowarzyszenia EDSO for Smart Grids.

Rok 2019 był dla Energi Operatora rekordowy pod względem nowych przyłączonych odnawialnych źródeł energii. W zarządzanej przez Spółkę sieci przybyło blisko 18 tys. mikroinstalacji. Obecnie jest ich niemal trzy razy więcej niż pod koniec 2018 roku. Prawie 4 tys. z nich zostało przyłączonych w ramach programu Mój Prąd.
Energa

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE