ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPuls Energi
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


CENTRUM PRASOWE

Elektrownie OZE Grupy Energa - Elektrownia Wodna Kępka
15.05.2020r. 16:44

Elektrownia Wodna Kępka (obecnie woj. pomorskie), została wybudowana i uruchomiona na rzece Wieprzy w 1911 r. Po wojnie w 1945 r. urządzenia elektrowni zostały zdemontowane przez wojska sowieckie i wywiezione na wschód. Przez długi okres nie podjęto decyzji o jej odbudowie. Dopiero w roku 1995 Zakład Energetyczny Słupsk przygotował projekt jej ponownego uruchomienia. Prace podjęto w 1996 r., a po następnych dwóch latach zmodernizowana elektrownia wznowiła produkcję energii elektrycznej.
W elektrowni zainstalowano dwie turbiny Typu Kaplan-1550 w układzie pionowym, z podwójną hydrauliczną regulacją łopat wirnika i łopat kierowniczych. Turbina jest sprzęgnięta z generatorem za pośrednictwem przekładni zębatej PWT 4,62-1,3. Funkcję sterowania turbiną wykonuje regulator elektrohydrauliczny RTKS - 2. Na kratach wlotowych zespołu hydrotechnicznego zainstalowano urządzenia czyszczące je z zanieczyszczeń. Praca elektrowni jest bezobsługowa (dyżur w EW Kępice).

Elektrownie wodne są ważnym elementem w łańcuchu wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Energa. Są stale modernizowane i remontowane, przez co ich skuteczność energetyczna utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie.

Dane techniczne:
- Powierzchnia zlewni [km2] 804,6
- Średni opad roczny [mm] 750
- Powierzchnia zbiornika [ha] 21,4
- Pojemność zbiornika [m3 w tys.] 280
- Spad [m] 4,2
- Średnia woda roczna Qm [m3/sek.] 8,24
- Wyposażenie elektrowni:
- 2 turbiny o mocy zainstalowanej 520 kW,
- Spad instalowany 4,2 m,
- Przełyk jednej turbiny 7,5 :- 4,5 m3/sek.Odnawialne źródła energii są wpisane w strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Energa jest na tym polu liderem w skali kraju. Na początku 2020 ponad 30 proc. miksu wytwórczego koncernu stanowi energia elektryczna wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Energa jest właścicielem 46 elektrowni wodnych, pięciu farm wiatrowych oraz dwóch farm fotowoltaicznych. Łączna moc tych siłowni to 444 MW. Spółka nadal rozbudowuje instalacje wiatrowe na lądzie, prowadzi projekty fotowoltaiczne, oraz w perspektywie długoterminowej, projekty farm wiatrowych na morzu, tzw. offshore. W kwietniu 2019 r. rozpoczęto prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na II kwartał 2020 r.
Energa

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE