ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPuls Energi
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
12.02.2019r. 05:11

Stanisław Siedlecki - Energa Elektrownie Ostrołęka SA, Wojciech Merdalski - Przedsiębiorstwo Usług Naukowo - Technicznych "Pro Novum" Sp. z o. o. ("Energetyka" - grudzień 2018)
Znaczenie bloku 200 MW dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego określa się poprzez jego dyspozycyjność. Dyspozycyjność bloku 200 MW w około 80 proc. zależy od dyspozycyjności kotła. Pozostałe 20 proc. dotyczy dyspozycyjności turbozespołu, układu wyprowadzenia mocy, urządzeń pomocniczych i pozablokowych np. ochrony środowiska.
04.04.2016r. 06:17

Autorzy: Adam Olszewski, Mieczysław Wrocławski - Energa-Operator ("Energia Elektryczna" - 3/2016)
Funkcjonujący obecnie system elektroenergetyczny został zaplanowany i zbudowany przy założeniu, że energia jest przesyłana jednokierunkowo - od dużych elektrowni systemowych, przez system przesyłowy i sieć dystrybucyjną, do odbiorcy końcowego. Rozwiązanie to gwarantowało do tej pory bezpieczeństwo w zakresie dostaw energii, przy racjonalnych kosztach wytworzenia i dostawy dużej ilości energii. Nie jest jednak optymalne w kontekście nadchodzących zmian związanych z rozwojem generacji rozproszonej.
05.02.2016r. 13:41

Mirosław Zbrzeźniak - Energa-Operator SA ("Energia Elektryczna" - 1/2016)
Sieć TETRA budowana jest w oparciu o wieże telekomunikacyjne istniejące lub nowo wznoszone na terenie własnych obiektów energetycznych, uzupełnione o miejsce na wieżach dzierżawionych. Łącznie powstanie 138 stacji bazowych, które zapewnią pokrycie sygnałem TETRA ponad 92% obszaru, na którym przebiegają linie SN i ponad 95% obszaru, na którym przebiegają linie WN. Cały obszar EOP będzie pokryty sygnałem TETRA w blisko 90%.
30.11.2015r. 13:27

Adam Olszewski, Mieczysław Wrocławski - Energa-Operator SA ("Energia Elektryczna" - listopad 2015)
Tytułowa "Energia na oszczędzanie" to projekt wykorzystujący behawioralne metody wpływania na zachowania klientów w zakresie użytkowania energii elektrycznej. Już na półmetku pokazał, że zwiększanie świadomości odbiorców przynosi efekt w postaci zmniejszenia zużycia energii.
13.08.2015r. 15:11

Wpływ elektrowni wiatrowych na pracę sieci elektroenergetycznej był i jest szeroko omawiany w publikacjach krajowych. Wszyscy operatorzy sieci dystrybucyjnych opracowali i stosują Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci zawierające własne wymagania dla elektrowni wiatrowych. Zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie obligatoryjnie są sporządzane ekspertyzy wpływu urządzeń wytwórczych o mocy powyżej 2 MW przyłączanych bezpośrednio do sieci o napięciu powyżej 1 kV.
Autor: Piotr Łaszczych - Energa-Operator ("Energia Elektryczna" - nr 7/2015)
23.01.2015r. 13:40

W celu stałej poprawy ciągłości zasilania odbiorców przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Energa-Operator, coraz większa liczba prac planowanych realizowana jest w technologii pod napięciem (PPN). W spólce wdrożone i stosowane są obecnie światowe rozwiązania techniczne, obejmujące technologie na wszystkich poziomach napięcia sieci dystrybucyjnej (niskiego - nN, średniego - SN i wysokiego napięcia - WN).
Energa-Operator
22.01.2015r. 13:45

Energa-Operator konsekwentnie realizuje przyjęty w spółce program poprawy ciągłości zasilania, głównie w zakresie modernizacji sieci. Jest ona ukierunkowana na wzmocnienie odporności ciągów liniowych 15 kV na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz istotne zwiększenie możliwości sterowania w głębi sieci 15 kV.
Autor: Jarosław Leniec - Energa-Operator SA ("Energia Elektryczna" - grudzień 2014)
15.01.2015r. 13:30

Kompendium wiedzy opisujące podejście Energa-Operator do wdrożenia systemu inteligentnego opomiarowania. Zawiera m.in. opis występujących zagadnień technologicznych oraz płynące z wdrożenia wnioski i zweryfikowane korzyści.
Autor: Energa-Operator
22.12.2014r. 07:01

W ostatnich trzech latach nastąpił w Niemczech ogromny, nie będący do końca pod kontrolą przyrost instalacji OZE. Spowodował on spadek cen energii na rynku hurtowym oraz, równolegle, znaczny wzrost opłaty klimatycznej, która obciążała przede wszystkim gospodarstwa domowe. Malejąca zdolność absorpcji kosztów i niebezpieczeństwo ich dalszego wzrostu przymusiły Niemców do wprowadzenia nowej ustawy o OZE.
Autor: prof. UG, dr hab. Henryk Woźniak doradca Zarządu, ENERGA S.A. Rozmowę prowadzi Marcin Wandałowski, Redaktor Centrum Strategii Energetycznych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową
03.12.2014r. 14:25

W obecnych czasach, kiedy obserwujemy ogromny wzrost liczby urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną, istotne znaczenie zyskała niezawodność zasilania. Jeszcze w połowie XX wieku, kiedy powszechnie realizowano program elektryfikacji, głównym oczekiwaniem społeczeństwa był dostęp do energii elektrycznej. Dzisiaj to oczekiwanie jest radykalnie inne.
Autorzy: Marek Mazierski, Andrzej Czarnobaj - ENERGA-OPERATOR SA ("Energia Elektyczna" - 11/2014)cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE