ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPuls Energi
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Energa na Powerpol: Magazyn energii o pojemności 27 MWh jeszcze w tym roku
27.01.2020r. 13:56

Coraz bliżej uruchomienia największego w Polsce magazynu energii. Inwestycja o mocy 6MW powstaje na terenie farmy wiatrowej w Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu. O budowie magazynu mówił Mariusz Gajda, wiceprezes Energi OZE, podczas Kongresu Powerpol, który odbywa się w Warszawie.
- Wiosną Energa uruchomi pierwszy magazyn energii o dużej pojemności. Do końca br. potrwają prace testowe z udziałem japońskich partnerów zaangażowanych w ten projekt - podkreślał Mariusz Gajda podczas panelu "OZE w portfolio liderów polskiego rynku".

Największy w Polsce, hybrydowy magazyn energii (ang. Battery Energy Storage System) będzie składał się z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych, zainstalowanych na powierzchni 1200 m kw. Jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.
Budowa magazynu to część polsko-japońskiego projektu, w którym bierze udział Grupa Energa. Jego pierwszy etap to wdrożenie przez Polskie Sieci Energetyczne systemu SPS. To nowatorskie rozwiązanie - system automatycznie eliminuje przeciążenie na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie magazynu.W projekcie biorą udział PSE, Energa Operator, Energa OZE, a także Hitachi i Hitachi Chemical.
Pomorski BESS nie jest pierwszym innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie magazynowania energii, którym Grupa Energa może się pochwalić. W roku 2016, w okolicach Pucka zbudowano magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Magazyn w Bystrej jest 18 razy większy.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 28.01.2020r. 19:19
Każda ilość energii stracona w procesie magazynowania cieszy górników. Szkoda, że musimy za to płacić.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE